Zbornik radova KLERP 2020 final
TEMA
MEĐUNARODNA EKSPERTSKA KONFERENCIJA
PRIVREDNA SARADNјA
KAO PRAVAC RAZVOJA POSLOVNO-OBRAZOVNOG TURIZMA GRADA NIŠA
KOME JE NAMENJENA
Konferencija je namenjena predstavnicima akademske zajednice, nosiocima formalnog i neformalnog obrazovanja, koji mogu da ponude obrazovne programe studentima iz jugoistocne Evrope
SVRHA KONFERENCIJE
Svrha konferencije je razmena iskustava i transfer znanja sa zemljama u okruženju u oblasti razvoja poslovno-obrazovnog turizma u cilju povećanja vidljivosti turističke ponude niškog regiona
SATNICA
10:30 – 11:00 Registracija učesnika
11:00 – 13:00 Prva sesija
13:00 – 14:00 Rucak
14:00 – 15:00 Druga sesija on-line ukljucenja
MESTO ODRŽAVANJA
NIŠ, ul. Ivana Milutinovica 24, velika sala, prizemlje. Datum: 27.08.2020. 11h
Za sve dodatne informacije obratiti se na mob: 062/251-812,
E-mail: cpe_nis@ymail.com
SADRŽAJ
1 Dr. Danka Milojković
PRIVREDNI I OBRAZOVNI TURIZAM U NIŠKOM REGIONU
2 Prof. Dr. Tomislav Pavlović
SOLARNI SISTEMI
3 Ljubiša Stajić
FOTONAPONSKI SISTEMI U FUNKCIJI POVEĆANJA ENERGETSKE EFIKASNOSTI – LEGISLATIVA U SRBIJI
4 Prof. Dr. Zoran Jovanović
CISKO AKADEMIJA
5 Prof. Dr. Predrag Janković
PREDSTAVLJANJE MAŠINSKOG FAKULTETA
6 Dipl. Ing. Građ. Saša Živković
PROBLEMI PROJEKTOVANJA MALIH HIDROELEKTRANA
7 Biljana Avramović
OPEN HOUSE METODOLOGIJA U PROCENI KVALITETA I ODRŽIVOSTI ZGRADA
8 Prof. Dr. Đorđe Đorđević
SMART4NZEB PRIMER SARADNJE KLASTERA JUGOISTOČNE EVROPE U OBLASTI ENERGETSKE EFIKASNOSTI
9 Prof. Dr. Eberhard Malkowsky
VISUALISED AND ANIMATED TOPICS IN MATHEMATICS APPLIED TO CONSTRUCTION DESIGN
ZAKLJUČCI SA KONFERENCIJE
Grad Niš, kao univerzitetski centar jugoistočnog dela Srbije, poseduje bazične predispozicije za razvoj poslovno-obrazovnog turizma grada Niša.
Uz informacione i komunikacione tehnologije, kao i nacionalne i međunarodne programe mobilnosti (ERASMUS+, TEMPUS, ERASMUS MUNDUS, CEEPUS itd.), znacajno je povećana dostupnost novim naučnim i obrazovnim postignućima za sve potencijalne učesnike – studente, doktorante, nastavnike i saradnike.
Pravovremeno uvođenje internacionalizacije na univerzitetima u Srbiji i uzimanje u obzir efekata međunarodne saradnje i bolje prepoznatljivosti univerziteta izvan nacionalnog konteksta dovelo do povećanja konkurentnosti izmedu njih.
Direktna posledica tih promenjenih odnosa je sada već ustaljena praksa na univerzitetima i fakultetima da se unapređuju postojeci studijski programi ili kreiraju novi, savremeniji studijski programi.
Neformalno obrazovanje, kao i dualno obrazovanje, predstavljaju novi pravac u kreiranju onih zanimanja koja su prilagođena zahtevima tržišta, kako domaćeg tako i inostranog, a nisu prepoznata od strane formalnog obrazovnog sistema.
Potreba za umrežavanjem ekonomskih subjekata kroz klastere, kao i povezivanje i saradnja domaćih i stranih klastera, predstavljaju zahteve nove digitalne ekonomije, koja skraćuje i pojeftinjuje put od proizvođača do krajnjeg korisnika.
Cirkularna ekonomija, kao snažan faktor povezivanja MSP iz različitih grana privrede, nameće potrebu edukacije u sferama razvoja novih biznis modela i umrežavanja.
Učešće na međunarodnim projektima otvorilo je mogućnost MSP za brzi izlazak na mađunarodna tržišta, ali i stvorilo obavezu savladavanja novih veština iz oblasti pisanja i vođenja projekata.
Visok stepen zagađenja i emisije CO2, kao i nerentabilna potrošnja energenata, uvodi zakonsku obavezu poštovanja energetske efikasnosti, kroz korišćenje obnovljivih izvora energije i približavanje nultoj potrošnji energije zgrade (NzEB) i adekvatnu obučenost projektanata za to.
Uvođenje ICT tehnologije u proces gradnje kroz uvođenje standarda Open House i sličnih, omogućava daljinsku kontrolu i upravljanje svim parametrima zgrade, ekološku gradnju i ekonomičan proces, ali i zahteva edukaciju u ovim oblastima.